Stockholm stránky - hlavná strana

STOCKHOLM

CESTA TAM

STOCKHOLM CARD

DOPRAVA

TREBA VIDIEŤ

 Facebook:   Zaujímavosti  &  Cestovanie

Gröna Lunds park | Televízna veža | Skanzen Akvariet | Historické múzeum | Národná galéria
Mestská radnica | Biologické múzeum | Vasa Múzeum | Nordické múzeum | Ázia a Východ | Stredomorie | Drottnigholm |
Skanzen 

 EDITORIAL AUTORA

 
Milí návštevníci, vitajte na cestopisných stránkach o meste Stockholm. Ak sa chystáte tento kút sveta spoznávať prvý krát, istotne budete prekvapený, koľko bohatstva táto krajina a jej hlavné mesto má.

 MENU

 

 INZERCIA

 

 NEPREHLIADNITE

 

 CESTOVANIE

 
Pozrite si aj iné stránky o cestovaní:
Cestovanie.biz - Cestopisy a miesta
Cestovanie.net - Cestovateľský magazín
Cestovanie.info - Cestopisy a fotografie
Zanzibar - Cestopis z ostrova Zanzibar
Bali - Cestopis z ostrova Bali
New York - cestopis z New Yorku
ZN.SK - Magazín Zaujímavé novinky

 WEB A KONTAKT

 

pošta: stockholm*naetoo.com

 
 TREBA VIDIEŤ

Skôr než začnem podrobne popisovať niektoré múzeá a priblížim ich fotografiami, chcem aspoň také zhrnutie pred podrobným náhľadom.

Múzeí nájdete v hlavnom meste naozaj mnoho. Niektoré vás nadchnú pre svoj obsah, niektoré zaujímavé miesta zas svojou originalitou a neopakovateľnosťou. Pre mňa budú dlho heslá Stockholmu slová ako napríklad:  „Nordické múzeum, čistota, ľudia, spokojne unavené nohy, Lemury, moja láska, Burger King, kričiaci medvedík, dom na straček nôžke a drzá ruská sprievodkyňa na televíznej veži“. 

 

 ČO POTEŠILO?

Ťažko povedať, a pokladať niečo za najlepšie je ťažké. Skúsil som mnohé, aj Gronalund a jeho rollcoaster (jááj ale krk bolel), prezreli sme celý Skanzen, prešli sa mestom a zašli aj mimo neho. To, na čo sa nebude dať zabudnúť je isto pár zážitkov v Nordickom múzeu, ktoré je prehľadom rôznych oblastí histórie, bežného života a podobne.

 

Nezabudnuteľné bude VASA MUSEET s celou loďou vytiahnutou z mora starou 350 rokov. Možno to tak z písaného slova neznie veľkolepo, ako to veľkolepo vyzerá.

 

Zážitkom bolo aj vojsť do veľkého lemurieho výbehu, veď sme pôvodne mysleli, že sme sa tam dostali omylom dvermi pre ošetrovateľov. Lemury sa opaľovali groteskne na slnku a nechali sa hladkať, stláčať za bruško,  za chvostík.

 

Krásne boli medvede, líšky, škandinávske zvieratá.

 

Krásna a bohatá bola návšteva v kráľovskom paláci, v jeho koniarni. Tam sa nachádzajú koče, sane, celé brnenia, postroje, šatstvo, honosné oblečenie detí, celej kráľovskej rodiny. Poklady, prístupné verejnosti ba dokonca aj šaty z nedávnej minulosti, ktoré boli niečím významné a niesli sa na členoch kráľovskej rodiny.

 

A perfektné bolo aj mnou najočakávanejšie Historiska museet – stránka historiska.se, hoci na druhej strane... len trochu sklamalo  keď som očakával z éry Vikingov toho viac.  Je pravdou, že múzeum je naozaj bohaté a perfektné. Doslova historické múzeum so všetkým, avšak nečakajte veľké lode Vikingov, brnenia, slávne typické prilby alebo hocičo iné,  čo by vám túto kultúru pripomínalo. Nájdete tam aspoň model menšej lode a model mestečka Birka, ktoré je najstaršie vikingské mestečko, o ktorom sa zachovala správa.

 ČO SKLAMALO?

Možno nie sklamalo, avšak čakal som viac. Okrem chýbajúcich veľkých Vikingov v Historicka Museet malé sklamanie bolo aj na inom mieste. Biologické múzeum už je cítiť vekom. Na vrátnici bola síce sympatická staršia pani, ale i na nej bolo poznať, že ju mrzí strohosť výstavy a počet návštevníkov. Ide o množstvo vypchaných zvierat, upravených do panoramatického prostredia, akoby boli živé. Je ich naozaj mnoho druhov, no i vám bude pripadať niečím pusté.  Tým tichom, alebo len štyrmi nohami, ktoré po celý čas v múzeu boli.

 

Trochu vás sklame aj Múzeum Ďalekého Východu, ktoré istotne mnohí navštívia zo zvedavosti a chuti po trochu Samurajčiny, Čínskej keramiky a rôznych predmetov, ktoré vám možno ani hneď neprídu na um. Keramiky rozdelenej do dynastii si užijete, ale pokiaľ neviete čítať v čínštine a nezaujímajú vás knihy,  na druhú časť múzea asi nebudete mať dôvod návštevy. V podstate sa jeho návšteve ani nevyhnete. Viac pochopíte v konkrétnom prehľade konkrétneho múzea.

 Všetky práva vyhradené © 2009-2010   STOCKHOLM.naetoo.com  - Venované Viktórii LPG
Zakazuje sa akákoľvek ďalšia reprodukcia a kopírovanie obsahu, linkovanie na súbory a iné poškodzovanie autorských práv. Akékoľvek iné využitie obsah okrem informovanosti pre vlastné použitie, sa zakazuje