Stockholm stránky - hlavná strana

STOCKHOLM

CESTA TAM

STOCKHOLM CARD

DOPRAVA

TREBA VIDIEŤ

 Facebook:   Zaujímavosti  &  Cestovanie

Gröna Lunds park | Televízna veža | Skanzen Akvariet | Historické múzeum | Národná galéria
Mestská radnica | Biologické múzeum | Vasa Múzeum | Nordické múzeum | Ázia a Východ | Stredomorie | Drottnigholm |
Skanzen 

 EDITORIAL AUTORA

 
Milí návštevníci, vitajte na cestopisných stránkach o meste Stockholm. Ak sa chystáte tento kút sveta spoznávať prvý krát, istotne budete prekvapený, koľko bohatstva táto krajina a jej hlavné mesto má.

 MENU

 

 INZERCIA

 

 NEPREHLIADNITE

 

 CESTOVANIE

 
Pozrite si aj iné stránky o cestovaní:
Cestovanie.biz - Cestopisy a miesta
Cestovanie.net - Cestovateľský magazín
Cestovanie.info - Cestopisy a fotografie
Zanzibar - Cestopis z ostrova Zanzibar
Bali - Cestopis z ostrova Bali
New York - cestopis z New Yorku
ZN.SK - Magazín Zaujímavé novinky

 WEB A KONTAKT

 

pošta: stockholm*naetoo.com

 
 TREBA VIDIEŤ

RyanairDo Stockholmu sa dá dostať rôznymi spôsobmi. Od nás určite však nie vlakovou dopravou. Z Poľska sú časté trajekty, no prevláda letecká doprava. Bohužiaľ stretnete aj mnoho Rusov a s nimi ako turistami nemám nikde na svete jedinú dobrú skúsenosť. Stockholmu slúžia dve letiská. Bližšie je Arlanda, je väčšie a nachádza sa na ňom napríklad kuriozita Jumbo Hostel – hostel vybudovaný vo vyradenom Jumbo Jet 747. To vzdialenejšie a menšie letisko, využívané skôr pre turistický ruch, ale samozrejme aj bežnú dopravu je Skavsta - 80 minút cesty autobusom vzdialená od central station (T-centralen) v hlavnom meste. Po prílete na letisko, povedzme že ten môj prípad - Skavsta, je potrebné si kúpiť lístok na autobus, overte si či máte aj spiatočnú cestu. Ten sa dáva vodičovi pri vstupe, pre tento účel slúži autobus klimatizovaný, čistý, vraj v ňom je nutné dávať si pásy, ale nie je ich treba. Že by ďalší výmysel EU? Nesmie sa v ňom jesť, takže ak máte zabalené z domu a vyhladované brucho, vyberajte a jedzte ešte pred cestou.

  

 OKRAJ MESTA

Vzdialenejší okraj mesta sa vyznačuje priemyselnými zónami. Pozemky a veľké priestory, ktoré takto na okraji plnia svoju úlohu skladov a autosalónov sa podobajú na tie naše až na jeden detail, ktorý som si všimol. Švédsko je domovinou automobilových značiek Scania, Volvo a Saab. Práve tieto značky v každej zo svojich kategórií prevládajú na cestách, no nájdete v hojnom počte aj nemecké luxusné vozy, značky Suzuki, Škoda a rôzne iné.

 

Zo Skavsty do Stockholmu pred vstupom do mesta neprehliadnete istotne obrovskú plochu zaparkovaných nákladných ťahačov zn. Scania, a to je autopark ako sa patrí. Ešte ďalej od mesta nájdeme pasienky, pahorkatiny, aj dlhé rovné plochy. Prierez občas cez kamenisté valy, stále v bezpečí rovných ciest. Cesty v perfektnom stave, ulice aj v samotnom meste čistučké a pokojné. V centre občas cestný priechod tunelmi. I niekoľko krát za sebou.

 

Okraj mesta

 

 REZERVÁCIA HOTELA

Je dobré ak máte už rezerváciu hotela spravenú cez internet na niektorom portáli. Odporúčam len také, na ktoré nie sú žiadne sťažnosti na internete a také s ktorými sú iní spokojní. Pri mojom ubytovaní bol jeden problém, keď sa nás spýtali, či budeme platiť v hotovosti či kreditkou. Všetko sme ale zaplatili viac ako mesiac pred tým. Peniaze im neprišli. Gala.com, kde sme hotel rezervovali a platili funguje ako provizák u Booking.com a tí hotel zarezervovali. Prvotne som si myslel, že Gala.com je podvodník čo si peniaze nechal a pre ten pocit, že sa naozaj v hoteli niečo zarezervovalo, len cez Booking.com urobili rezerváciu. Nakoniec sme však zistili, že je všetko v poriadku ,len tam bola nejaká chyba pri skopírovaní karty a nedokončeniu platby zo strany spoločnosti ktorá to mala rezervovať v hoteli. Chvíľu sme Gale krivdili, ja osobne v strese, ale dalo sa to prežiť, všetko sa vyriešilo. Veľké odporúčanie teda platí, dobre si overiť aj po rezervácii, či je všetko v poriadku a nikde sa nič nezaseklo. Bez angličtiny a bez trpezlivosti sa môže všeličo udiať.

 

Je dobré si už na letisku zobrať mapu alebo niekde v turistickom centre, či central station si jednu obstarať. Podľa nej sa potom informovať kam za svojim hotelom. Množstvo cenovo dostupných je ich neďaleko hlavnej stanice, takže pre začiatok nemusíte využívať MHD. Odporúčam si kúpiť STOCKHOLM CARD.

 

 PRED CESTOU

Švédsko je škandinávska krajina. Susedí s Nórskom, Fínskom a pobrežím s Baltickým morom. Sever krajiny zachádza do polárneho kruhu. I táto časť krajiny je osídlená.

 

Jazykom je švédština, tvrdý germánsky jazyk, podobný nemčine, ale originálny. Švédsky sa naučíte ľahšie, ak viete nemecky. Mnoho výrazov sa na seba podobá, hoci výslovnosť je možno iná. Bez problémov sa však dohovoríte angličtinou takmer všade. Tú ovládajú na výbornú. Na niektorých miestach vás prekvapí tak perfektná znalosť jazyka, že si budete myslieť, akoby šlo o rodeného Angličana.

 

 Všetky práva vyhradené © 2009-2010   STOCKHOLM.naetoo.com  - Venované Viktórii LPG
Zakazuje sa akákoľvek ďalšia reprodukcia a kopírovanie obsahu, linkovanie na súbory a iné poškodzovanie autorských práv. Akékoľvek iné využitie obsah okrem informovanosti pre vlastné použitie, sa zakazuje