Stockholm stránky - hlavná strana

STOCKHOLM

CESTA TAM

STOCKHOLM CARD

DOPRAVA

TREBA VIDIEŤ

 Facebook:   Zaujímavosti  &  Cestovanie

Gröna Lunds park | Televízna veža | Skanzen Akvariet | Historické múzeum | Národná galéria
Mestská radnica | Biologické múzeum | Vasa Múzeum | Nordické múzeum | Ázia a Východ | Stredomorie | Drottnigholm |
Skanzen 

 EDITORIAL AUTORA

 
Milí návštevníci, vitajte na cestopisných stránkach o meste Stockholm. Ak sa chystáte tento kút sveta spoznávať prvý krát, istotne budete prekvapený, koľko bohatstva táto krajina a jej hlavné mesto má.

 MENU

 

 INZERCIA

 

 NEPREHLIADNITE

 

 CESTOVANIE

 
Pozrite si aj iné stránky o cestovaní:
Cestovanie.biz - Cestopisy a miesta
Cestovanie.net - Cestovateľský magazín
Cestovanie.info - Cestopisy a fotografie
Zanzibar - Cestopis z ostrova Zanzibar
Bali - Cestopis z ostrova Bali
New York - cestopis z New Yorku
ZN.SK - Magazín Zaujímavé novinky

 WEB A KONTAKT

 

pošta: stockholm*naetoo.com

 
 MESTSKÁ RADNICA
Radnica  STADSHUSET

Hodnotenie atrakcie, múzea či programu

Jediná atrakcia, kde je prehliadku nutné absolvovať so sprievodcom (aspoň z tých, čo sme osobne boli) a ten s vami pôjde v skupinke...

 
Loď Autobus Dopravné spoje:  3, 62

         Jediná atrakcia, kde je prehliadku nutné absolvovať so sprievodcom (aspoň z tých, čo sme osobne boli) a ten s vami pôjde v skupinke vo vymedzených termínoch. Prehliadku je možné absolvovať v angličtine, vo švédskom jazyku alebo čínštine. Kým čakáte, pofoťte sa pri vode, na dvore či pri stĺpoch. Ide o významnú politickú ale aj historickú budovu, ktorá má stále svoje dôležité využitie. Veď napríklad sa v nej udeľujú Nobelove ceny.  A to už je o čom hovoriť.

 

Zlatá miestnosť         Najväčšia je Modrá sieň, ktorá sa Modrá volá preto, že pôvodný návrh bol s modrými stenami. Architekt, ktorý sieň navrhoval však nechcel nakoniec zakryť krásu červených tehiel takže z modrej siene nakoniec bola červená sieň. Pomenovanie však zostalo už podľa plánov. Ďalej sa pokračuje do pracovne a potom do zasadačky, ktorá sa podobá na tú našu parlamentnú. Každý z poslancov má svoj stôl s mikrofónom a menovkou na stole. Trochu vám tiež istotne nebudú sedieť tie moderné mikrofóny do tak  krásnej miestnosti. Strop je úžasný, neprehliadnite ho. Sprievodca vás na neho neupozorní, ale len slepý by si ho nevšimol. Pokračuje sa do priestoru pod hlavnou vežou, ktorá nemá spravené steny ale za to zaujímavosťou je  súbor postavičiek, ktoré cestujú po koľajniciach na vyvýšenom mieste, niečo na spôsob tých, ktoré sa ukazujú na orlojoch. Pokračujeme do miestnosti kobercov, ako som ju nazval a ďalších miestností s bohatou výzdobou a významným účelom. Prehliadka sa končí v zlatej miestnosti neuveriteľne cennej mozaiky, vyobrazujúcej každého z panovníkov, kresťanské motívy a mnoho iného z  dejín Švédska. Podrobnejší a presnejší prehľad o prehliadke bez mojich názorov je nižšie.

 

 

Stockholmská radnica

 

Stockholmská radnica bola postavená v rokoch 1911-1923 podľa návrhu architekta Ragnara Östberga. Predstavuje jednu z najvýznamnejších stavieb švédskeho národného romantizmu. Za impozantnou fasádou, ktorá pozostáva z 8 milónov tehiel, sú v objekte umiestnené banketové salóny, konferenčné miestnosti a kancelárie. Architekt sa nechal inšpirovať talianskymi renesančnými palácmi a tak ústredný priestor radnice tvoria dve námestia – „piazze“ – Borgagård a Modrá sála.

Modrá sála (Blå hallen) mala byť pôvodné modrá, ale architekt zmenil svoj názor. Keď si všimol krásu červených tehál, rozhodol sa, že by bola škoda zakryť ich modrou omietkou. Avšak názov Modrá sála, známy zo všetkých nákresov a plánov, sa už začal používať a zachoval sa dodnes. Modrá sála je najväčším priestorom radnice. A práve tu sa každoročne 10. decembra koná banket pri príležitosti udeľovania Nobelových cien. Nájdeme tu tiež jednu z najväčších varhanových zostáv severnej Európy – s viac ako 10 tisíc píšťalami a 135 registrami.

Radničná sieň (Rådssalen) je využívaná členmi mestského zastupiteľstva, ktoré tu zasadá každý druhý pondelok večer. Na balkóne je 200 miest vyhradených pre verejnosť. Imitácia otvoreného stropu vyvoláva v návštevníkovi dojem, že sa nachádza vo vikingskom dome bez strechy. Nábytok navrhol Carl Malmsten a autorkou textílií je Maja Sjöström

Stovka klenieb (De hundrades valv) slúži ako čestný vchod do radnice a vedie priamo do banketových salónikov. Krížová klenba pozostáva zo stoviek segmentov. Na vonkajšej stene terasy je možné počas letnej sezóny vidieť niektoré postavy z orloja Svätého Juraja. O 12 a 18 hodine sa v sprievode zvonkohry hrajúcej melódiu z 15. storočia (pieseň Sv. Juraja) objaví spolu s postavou Sv. Juraja a draka.

Predizba banketových salónov Ovál (Ovalen) bol vytvorený pre Turemholské tapisérie, ktoré boli utkané v Beauvais vo Francúzsku koncom 17. storočia. Každú sobotu od 14:00 do 16:00 hodín sa tu konajú civilné svadby.

Princova galéria (Prinsens galleri) sa dnes využíva pre reprezentačné recepcie mesta. Je z nej veľkolepý výhľad na Riddarfjärden. Rovnaká panoráma ponúka cyklus fresiek Princa Eugena „Nábrežie Stockholmu“, ktoré sú znázornené na opačnej strane miestnosti. Autorom štukového arkýra je J. A. G. Acke.

Sál Tři koruny (Salen tre kronor) dostal svoje meno podľa troch pozlátených lustrov, ktoré visia z trámového stropu.  Severnú stenu pokrýva hodvábny brokát pochádzajúci z Číny. Z vystavených obrazov si pozornosť zaslúži predovšetkým dielo „Výhľad z Mosabacke“ z roku 1790, ktorého autorom je Elias Martin.

                Veľkolepé medené dvere, ktorých každé krídlo váži tonu, otvára vstup do Zlatej sály (Gyllene salen). Einar Forseth vyložil jeho steny mozaikou pozostávajúcou z 18 miliónov čiastočiek zo zlata a skla, ktoré zdobia túto banketovú sálu pre 700 sediacich hostí. Dominantou sály je čelná (severná) stena s „Kráľovnou Mälare“. Symbolizuje Stockholm, ktorému preukázal uznanie Východ aj Západ.

 

Viac informácií nájdete priamo:  http://international.stockholm.se/cityhall

 GALÉRIA

Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica Stadshuset Radnica

Tip: pre náhľad obrázkov stačí na neho kliknúť. Po zväčšení je možné prepínať medzi obrázkami na klávesnici aj bez použitia myši. Pre vypnutie náhľadu kliknite alebo stlačte ESC na klávesnici. Pripomíname, že sa zakazuje kopírovanie obrázkov a ich využívanie.

 SATELITNÝ NÁHĽAD
 Všetky práva vyhradené © 2009-2010   STOCKHOLM.naetoo.com  - Venované Viktórii LPG
Zakazuje sa akákoľvek ďalšia reprodukcia a kopírovanie obsahu, linkovanie na súbory a iné poškodzovanie autorských práv. Akékoľvek iné využitie obsah okrem informovanosti pre vlastné použitie, sa zakazuje